Polska jest krajem, w którym nadal prym wiodą tradycyjne wysokotemperaturowe instalacje grzewcze. Było to wynikiem srogich zim, jakie wciąż pamiętamy z okresu minionych dziesięcioleci. W tamtych czasach klimatyzatory instalowane były jedynie, jako źródło chłodu między innymi w biurach dyrektorów Hut, Kopalń lub Banków. W ciągu ostatnich lat zgodnie z rozwojem technologicznym klimatyzatory nie tylko trafiły pod przysłowiowe strzechy, ale stały się urządzeniami, na które łaskawym okiem spojrzeli ekolodzy. Klimatyzatory, jako urządzenia, w których do pracy zaprzężono termodynamikę doskonale wpisują się zarówno w trendy walki na rzecz ochrony naszej planety, jak i bardziej przyziemnie, jako sprzymierzeńcy naszych portfeli. Urządzenia te wykorzystując zasadę termodynamiki zużywając 1kW energii elektrycznej są w stanie zamienić ją na nawet i 6kW energii cieplnej lub chłodniczej, w zależności od tego, na jaką temperaturę mamy w chwili obecnej zapotrzebowanie. Pompy Ciepła, którymi niewątpliwie są klimatyzatory wykorzystując powietrze zewnętrzne, jako dolne źródło ciepła i przekazując to ciepło do bezpośredniego ogrzania powietrza wewnątrz pomieszczenia potocznie nazywane są pompami ciepła typu powietrze – powietrze.

Poniżej postaramy się wyjaśnić czy Pompa Ciepła Powietrze-Powietrze może być jedynym źródłem Ciepła? Jakie plusy i minusy niesie za sobą ogrzewanie Klimatyzacyjną Pompa Ciepła?
Decydując się na instalacje klimatyzatora należy zwrócić na tzw. Parametr COP potocznie mówiąc jest to współczynnik mówiący o sprawności energetycznej Klimatyzacyjnej Pompy Ciepła. Im współczynnik jest wyższy tym urządzenie jest „sprawniejsze”, przykładowo, jeżeli COP urządzenia jest na poziomie 4 oznacza to, że z jednego zużytego kilowata energii elektrycznej uzyskamy 4 kilowaty energii cieplnej lub chłodniczej.

Zalety z korzystania z Pompy Ciepła Powietrze – Powietrze, jako jedynego źródła ciepła:
- Niski koszt pozyskiwania energii cieplnej.
- 100% wydajności przy temperaturze zewnętrznej -30°C
- Precyzyjna regulacja komfortowej temperatury w każdym pomieszczeniu.
- Pompa Ciepła Powietrze – Powietrze działa, jako źródło chłodu latem i ciepła zimą.
- Krótki czas nagrzewania się pomieszczeń.
- Obsługa za pomocą pilota bezprzewodowego.
- Skuteczne oczyszczanie powietrza.
- Estetyczny design.
- Technologia przyjazna środowisku.
- Cicha praca.
- Brak konieczności budowania komina i instalacji C.O.
Wady, z jakimi możemy się zderzyć decydując się Klimatyzacyjną pompę ciepła
- Konieczność doprowadzenia instalacji freonowej z agregatu zewnętrznego do jednostki wewnętrznej
- Konieczność zamontowania jednostek wewnętrznych w każdym pomieszczeniu
- Konieczność instalacji agregatu zewnętrznego na elewacji budynku lub na podłożu w bliskiej odległości od budynku
Jak widać zalety znacznie przewyższają wady, nie mniej jednak każdy powinien dokonać samodzielnego wyboru uwzględniając warunki techniczne obiektu, w którym ewentualnie miałaby być zainstalowana Pompa Ciepła typu Powietrze – Powietrze?
Dokonując wyboru powinniśmy wziąć pod uwagę Klimatyzacyjne Pompy Ciepła Pracujące w układach Multi. Układy Multi to takie gdzie do jednego agregatu zewnętrznego przyłączone są więcej niż jedna jednostka zewnętrzna, np. jeden agregat zewnętrzny i 4 jednostki wewnętrzne po jednej w każdym z ogrzewanych/chłodzonych pomieszczeń.
W kolejnych wpisach postaramy się przedstawić, z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć decydując się na instalacje Klimatyzacyjnej Pompy Ciepła. Nie mniej jednak jak byśmy nie liczyli to w Chwili obecnej Pompa Ciepła typu Powietrze – Powietrze jest najtańszym w zakupie i instalacji źródłem ogrzewania/chłodzenia dostępnym na rynku