Ogrzewanie Klimatyzatorem czyli Pompą Ciepła typu Powietrze – Powietrze

Polska jest krajem, w którym nadal prym wiodą tradycyjne wysokotemperaturowe instalacje grzewcze. Było to wynikiem srogich zim, jakie wciąż pamiętamy z okresu minionych dziesięcioleci. W tamtych czasach klimatyzatory instalowane były jedynie, jako źródło chłodu między innymi w biurach dyrektorów Hut, Kopalń lub Banków. W ciągu ostatnich lat zgodnie z rozwojem technologicznym klimatyzatory nie tylko trafiły pod przysłowiowe strzechy, ale stały się urządzeniami, na które łaskawym okiem spojrzeli ekolodzy. Klimatyzatory, jako urządzenia, w których do pracy zaprzężono termodynamikę doskonale wpisują się zarówno w trendy walki na rzecz ochrony naszej planety, jak i bardziej przyziemnie, jako sprzymierzeńcy naszych portfeli. Urządzenia te wykorzystując zasadę termodynamiki zużywając 1kW energii elektrycznej są w stanie zamienić ją na nawet i 6kW energii cieplnej lub chłodniczej, w zależności od tego, na jaką temperaturę mamy w chwili obecnej zapotrzebowanie. Pompy Ciepła, którymi niewątpliwie są klimatyzatory wykorzystując powietrze zewnętrzne, jako dolne źródło ciepła i przekazując to ciepło do bezpośredniego ogrzania powietrza wewnątrz pomieszczenia potocznie nazywane są pompami ciepła typu powietrze – powietrze.

Poniżej postaramy się wyjaśnić czy Pompa Ciepła Powietrze-Powietrze może być jedynym źródłem Ciepła? Jakie plusy i minusy niesie za sobą ogrzewanie Klimatyzacyjną Pompa Ciepła?

Decydując się na instalacje klimatyzatora należy zwrócić na tzw. Parametr COP potocznie mówiąc jest to współczynnik mówiący o sprawności energetycznej Klimatyzacyjnej Pompy Ciepła. Im współczynnik jest wyższy tym urządzenie jest „sprawniejsze”, przykładowo, jeżeli COP urządzenia jest na poziomie 4 oznacza to, że z jednego zużytego kilowata energii elektrycznej uzyskamy 4 kilowaty energii cieplnej lub chłodniczej.

Zalety z korzystania z Pompy Ciepła Powietrze – Powietrze, jako jedynego źródła ciepła:

 1. Niski koszt pozyskiwania energii cieplnej.
 2. 100% wydajności przy temperaturze zewnętrznej -30°C
 3. Precyzyjna regulacja komfortowej temperatury w każdym pomieszczeniu.
 4. Pompa Ciepła Powietrze – Powietrze działa, jako źródło chłodu latem i ciepła zimą.
 5. Krótki czas nagrzewania się pomieszczeń.
 6. Obsługa za pomocą pilota bezprzewodowego.
 7. Skuteczne oczyszczanie powietrza.
 8. Estetyczny design.
 9. Technologia przyjazna środowisku.
 10. Cicha praca.
 11. Brak konieczności budowania komina i instalacji C.O.

Wady, z jakimi możemy się zderzyć decydując się Klimatyzacyjną pompę ciepła

 1. Konieczność doprowadzenia instalacji freonowej z agregatu zewnętrznego do jednostki wewnętrznej
 2. Konieczność zamontowania jednostek wewnętrznych w każdym pomieszczeniu
 3. Konieczność instalacji agregatu zewnętrznego na elewacji budynku lub na podłożu w bliskiej odległości od budynku

Jak widać zalety znacznie przewyższają wady, nie mniej jednak każdy powinien dokonać samodzielnego wyboru uwzględniając warunki techniczne obiektu, w którym ewentualnie miałaby być zainstalowana Pompa Ciepła typu Powietrze – Powietrze?

Dokonując wyboru powinniśmy wziąć pod uwagę Klimatyzacyjne Pompy Ciepła Pracujące w układach Multi. Układy Multi to takie gdzie do jednego agregatu zewnętrznego przyłączone są więcej niż jedna jednostka zewnętrzna, np. jeden agregat zewnętrzny i 4 jednostki wewnętrzne po jednej w każdym z ogrzewanych/chłodzonych pomieszczeń.

W kolejnych wpisach postaramy się przedstawić, z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć decydując się na instalacje Klimatyzacyjnej Pompy Ciepła. Nie mniej jednak jak byśmy nie liczyli to w Chwili obecnej Pompa Ciepła typu Powietrze – Powietrze jest najtańszym w zakupie i instalacji źródłem ogrzewania/chłodzenia dostępnym na rynku  

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *